Opublikowany przez: Familiepl 2018-11-19 14:17:24
Autor zdjęcia/źródło: Akcja "Pomaganie przez gotowanie"
Akacja „Pomaganie przez gotowanie” ma charakter długofalowy – rozpoczęta we wrześniu, będzie kontynuowana w przyszłym roku. Łącznie zaplanowanych zostało 20 warsztatów w 5 polskich miastach (Łódź, Olsztyn, Lublin, Grudziądz i Katowice).
Marka Knorr wspólnie z Fundacją Samodzielność od Kuchni prowadzi akcję, która ma na celu nauczenie wychowanków domów dziecka nie tylko sztuki gotowania, ale także zarządzania domowym budżetem i przede wszystkim poczucia wspólnoty.
Umiejętność gotowania zazwyczaj wynosimy z domu rodzinnego. To rodzice czy nasi ukochani dziadkowie odkrywają przed nami nowe smaki. Poznajemy ich różnorodność oraz wybieramy swoje ulubione. Uczymy się, jak łączyć składniki, eksperymentujemy. Potem sami chwytamy za łyżki, stajemy za kuchennym blatem i, wyposażeni w cenną sztukę gotowania, z miłością przygotowujemy posiłki dla najbliższych. Dzieci wychowujące się w domach dziecka najczęściej nie mają takiej szansy – w ich życiu zabrakło osób, które przekazałyby im tę wiedzę i umiejętności. Co więcej, najczęściej nie mogą oni samodzielnie korzystać z kuchni, jak również nie mają wpływu na to, co pojawi się na ich talerzach.
Chęć zmiany tej sytuacji stała się motywacją do stworzenia akcji „Pomaganie przez gotowanie”. Marka Knorr, jako ekspert w dziedzinie gotowania, połączyła siły z fundacją Samodzielność od Kuchni, która od trzech lat prowadzi programy usamodzielniania młodych ludzi z domów dziecka, ucząc ich gotować. Przedstawiciele Fundacji mają ponad 10-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi z różnych środowisk, ucząc ich gotowania i samodzielności.
Dzięki warsztatom kulinarnym młodzież ma szansę nauczyć się gotowania, co jest umiejętnością niezwykle cenną w dorosłym życiu. Uczestnicy odkrywają nowe smaki, poznają nieznane dotychczas składniki, mają okazję do kulinarnych eksperymentów. Zdobywają nowe kompetencje, a niektórzy z nich nawet odkrywają swoją pasję.
Co więcej, warsztaty kulinarne to także niezwykle cenna lekcja samodzielności. Gotowanie może być bowiem doskonałym pretekstem do tego, by pokazać, że mamy wpływ na to, co nas otacza, a każda nasza decyzja ma swoje konsekwencje. Przygotowywanie posiłków uczy podejmowania decyzji i brania odpowiedzialności za swoje działania. Doskonali umiejętności organizowania czasu i zarządzania budżetem. Każde warsztaty są również okazją do bycia razem i wspólnego przeżywania – to czas wspaniałych emocji i sposób na rozwijanie zdolności współpracy.
Warsztaty kulinarne mają również charakter edukacyjny. Uczestnicy dowiadują się, jak ważna jest zróżnicowana dieta – oparta na wykorzystywaniu produktów z różnych grup, stosowaniu rozmaitych technik przygotowywania posiłków, bazująca na różnorodności smaków, barw i aromatów. W ten sposób nasze posiłki będą dostarczać organizmowi niezbędnych składników mineralnych, co jest elementem właściwego odżywiania się. Dzięki temu uczestnicy będą uczyć się, jak odpowiednio komponować swój jadłospis.
Do uczestnictwa w warsztatach kulinarnych zapraszane są także osoby starsze, którym na co dzień doskwiera samotność i od których społeczeństwo często się dystansuje. Ich udział w akcji „Pomaganie przez gotowanie” to sposób na zaktywizowanie tej grupy. Biorąc udział w spotkaniach, mogą oni odczuć, że ich życiowe doświadczenie to ogromna wartość, która może także pomóc innym – wychowankom domów dziecka. Dzięki temu warsztaty są też okazją do nawiązywania relacji i budowania więzi – by uczestnicy poczuli ciepło rodzinnego domu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.